Despre Beliș, cu bune și cu rele - Reportaj
2007-11-01 00:00:00

Despre Beliș, cu bune și cu rele - Reportaj

Cu nu foarte multi ani in urma, despre Belis se putea spune ca este o asezare frumoasa, cu un peisaj mirific, dar uitata in timp undeva prin deceniile sapte - opt ale secolului trecut. Fara a cauta neaparat vina cuiva, nu pot sa nu remarc ca, in vreme ce alte comune intrau, cit de cit, in normalitatea asteptata dupa 1989, pentru Belis nu se arata nicio schimbare in bine.


Dincolo de ceea ce astazi se vede sau nu se vede, dincolo de „pareri" si „impresii turistice", un dialog cu primarul Viorel CRAINIC va lamuri, cred, cititorul, despre starea de lucruri din Belisul de ASTAZI: o comuna adusa aproape in normalitate si al carei potential turistic (macar!) incepe sa fie exploatat pe masura sperantelor pe care si le facusera satenii atunci cind acceptasera, prin anii '70, sa-si demoleze casele din vechiul sat pentru a face loc apelor lacului.


- Sa incepem cu... inceputul: cum ati gasit dvs. Belisul cu patru ani in urma?
- Exact in starea pe care ati remarcat-o si dvs.: o comuna cu frumuseti naturale deosebite, dar uitata in timp. Cind spui Belisul de acum patru ani spui de fapt Belisul de acum treizeci de ani fiindca, practic, nu se schimbase aproape nimic in perioada aceasta.
- Ba da: se construisera citeva case de vacanta. Citeva... destul de multe.
- Este adevarat. Casele de vacanta insa nu-ti ridica prea mult cota comunei daca infrastructura a ramas aceeasi si daca pe linie de administratie nu s-a facut nimic care sa duca la dezvoltarea comunei. Aparitia unor case de vacanta de bucura, dar asta nu-i destul.
- Care au fost citeva din anomaliile pe care le-ati gasit in... Poiana Horii, de exemplu?
- Anomaliile au fost, in linii generale, aceleasi in toate satele comunei.
- Doar ca in Poiana Horii, tin minte, mai existau, in 2004, case fara curent electric...
- Cea mai mare anomalie a fost, insa, lipsa unei infrastructuri care sa duca la o dezvoltare ulterioara a comunei. Alarmanta era starea scolilor, a gradinitelor, acolo unde acestea inca mai existau. Cladirile erau prost intretinute, unele chiar in paragina, slab dotate. Totul a trebuit luat de la capat: reparatii capitale peste tot, inlocuirea a tot ceea ce era deteriorat...
- Dar... s-a facut ce era de facut?
- Am avut intotdeauna o sensibilitate aparte pentru scoala, stiind ca de la educatie pleaca totul. Scolile au fost renovate in totalitate. Scoala si gradinita din satul Belis au fost renovate si dotate la standarde de oras. Concret: s-au schimbat acoperisuri, usi, geamuri, s-au montat centrale termice, s-a achizitionat mobilier modern. Mai mult chiar, la scoala din Belis am reusit sa amenajam un laborator de informatica dotat cu calculatoare si cu linie de internet.
Am reusit, apoi, sa aducem un microbuz pentru transportul copiilor. Copiii de clasele V- VIII din Poiana Horii trebuie sa vina la Belis deoarece in satul lor exista doar scoala cu clasele I - IV si gradinita (gradinita e o premiera pentru Poiana Horii!). Pina la Belis sint 25 km si putem spune acum ca elevii nostri au conditii optime de transport.


Tot legat de scoli: cu concursul Inspectoratului Scolar Judetean Cluj am reusit, iarasi in premiera, sa deschidem o scoala si pentru cei cinci copii de clasele I - IV din Dealu Botii. Este un sat izolat, unde mai ales iarna se poate ajunge foarte greu. Apoi, poate ca nu este lipsit de importanta sa amintesc si ca, de doi ani deja, copiii din Belis participa vara la o tabara internationala in Franta.


- Este, acum, Belisul in stare de... normalitate?
- Nu, nu este, dar speram sa intram, cit de curind, in normalitate. Va amintiti probabil ca in fiecare an, mai ales la Revelion, cind numarul turistilor dubleaza sau chiar tripleaza numarul localnicilor, la Belis erau probleme cu apa,
- Am si scris, cu citiva ani in urma, cum turistii ramasi fara apa au parasit Belisul exact in dimineata zilei de 1 ianuarie, injurind.
- Ei bine, apa e inca o problema in Belis, insa anul acesta vom rezolva si problema apei. Avem un proiect, exista un contract pe care deja l-am semnat, pentru inlocuirea retelei de apa, care este veche de peste 30 de ani, in localitatea Belis.
- Cind vor demara lucrarile de inlocuire a retelei de apa? In ce stadiu este proiectul?
- A fost intocmit un proiect de inlocuire a retelei de apa in Belis si de extindere a acestei retele in zonele in care s-a construit in ultimii ani. Avem proiectul aprobat, avem sursa de finantare, pe Ordonanta 7, de la Guvernul Romaniei, achizitia de lucrari terminata, contractul cu executantul semnat si asteptam doar sa treaca iarna ca sa ne putem apuca de lucru.


Proiectul acesta este, poate, cel mai important proiect al nostru, fiindca reteaua de apa este cea din anii '70, cind a fost construit satul Belis, si este facuta pe tevi de fier care acum sint atit de corodate, incit nu le mai poti nici suda. Dat fiind ca nevoia de apa a crescut odata cu construirea unui numar mare de case de vacanta (si nu numai) in Belis, vom incerca sa satisfacem aceasta nevoie si printr-o captare noua de apa.


- Citi bani, din fonduri europene, ati reusit sa atrageti pina acum pentru comuna Belis?

- Proiectul de care tocmai va spuneam este un proiect de 39 miliarde de lei vechi. Mai avem un proiect SAPARD de 35 miliarde de lei vechi, pentru un drum care va face legatura intre satele Poiana Horii si Giurcuta.
- Putini stiu ca inainte de construirea barajului de la Fintinele existau drumuri care faceau legatura intre toate satele Belisului, fara ca pentru asta sa fie necesara traversarea teritoriului altor comune. In prezent, ca sa ajungi din centrul de comuna Belis in satul Giurcuta trebuie sa mergi prin Calatele, Calata, Rachitele etc. In ce stadiu este proiectul de care vorbiti si care va corecta o anomalie ramasa de la stramutarea satelor Belis si Giurcuta de Jos?
- Proiectul este aprobat, este semnat si contractul cu executantul, toate demersurile sint facute. Asteptam doar venirea primaverii ca sa putem incepe lucrarile. Numai ca anomalia de care vorbeati tot nu va fi corectata decit pe jumatate, intrucit in aceeasi situatie este si Dealu Botii, cu care nu exista inca o legatura directa. Ca sa ajungi in Dealu Botii la ora actuala, trebuie sa strabati iarasi ale comune, Calatele, Calata, Margau. In loc de 10 km, trebuie sa faci 55 pentru a ajunge din Belis in Dealu Botii. Intentionam, in acest an, sa depunem un proiect pentru realizarea unui drum (Belis - ) Balcesti - Dealu Botii.
- Apropo de drumuri: ati reabilitat drumuri de legatura intre sate, acolo unde aceste drumuri au existat, dar in sate, in Belis de exemplu, strazile, ulitele au ramas tot pline de gropi si noroaie...
- Nici n-am avut de gind sa reparam drumurile din sat deoarece prioritara este inlocuirea retelei de apa. Ar fi fost nefiresc sa reparam drumurile pentru ca apoi sa le spargem pentru a instala conductele. Dupa ce vom rezolva problema apei ne vom gindi, fireste, si la repararea strazilor.
- In satul Belis exista un dispensar care, la vremea la care a fost construit, a fost gindit ca un mic spital, cu sala de nasteri, cu saloane pentru ingrijirea bolnavilor, cu cabinet stomatologic etc. Totusi, pina cu patru ani in urma satenii erau nevoiti sa faca aproape 30 km, pina la Huedin, ca sa-si cumpere... doua aspirine. Exista, in sat, medic de familie, dar pentru o plomba satenii tot la Huedin erau nevoiti sa se duca.
- Dispensarul exista si acum, cladirea este cit se poate de sanatoasa pe dinafara, dar bolnava pe dinauntru, din punct de vedere al instalatiilor, al dotarilor etc. Avem medic de familie si doi asistenti, avem acum si un medic stomatolog care vine in sat o data pe saptamina. Ceea ce ne bucura este ca am reusit sa deschidem un punct farmaceutic in cladirea dispensarului, la parter, unde oamenii pot sa gaseasca medicamentele de care au nevoie fara sa mai fie nevoiti sa faca drumuri de zeci de km pentru asta. Ne-am bucura sa gasim un investitor interesat sa deschida, in cladirea dispensarului, un... centru de ingrijire, de reabilitare, ceva tot pe linie de sanatate, evident. Poate ca o sa reusim. Sintem optimisti.
- Ani de zile investitorii au ocolit Belisul, si nu din antipatie fata de localnici, ci pentru ca aici nu se schimbase nimic, in bine, dupa '89. Care este situatia la ora actuala?
- Foarte multi investitori vin la Belis, dar din pacate n-am primit pina acum vreo propunere serioasa de investitie, pe linie economica. Am primit citeva oferte turistice carora, de altfel, le-am si raspuns. Ma refer la citeva pensiuni care s-au deschis aici, ma refer la un proiect englez - roman, care consta in realizarea unui centru de agrement pe malul lacului, undeva vizavi de statiunea Fintinele.
- Cite pensiuni exista astazi in Belis?
- Vreo 10 - 15 pensiuni, atit ale localnicilor, cit si ale unor investitori din afara comunei. Chiar inainte de sarbatorile de iarna au fost deschise trei noi pensiuni, cu cite 10 locuri de cazare fiecare.
- Cite case de vacanta s-au construit in ultimii patru ani in Belis?
- Nu pot sa spun exact, dar stiu ca peste 200.
- Proprietarii fiind doar din judet, sau din toata tara?
- Din judet, din tara, din Europa. Sint olandezi, sint englezi, sint romani din toata tara, romani care au muncit in strainatate si au venit sa-si investeasca banii intr-o casa de vacanta la Belis.
- Vorbeati, la un moment dat, de amenajarea unei pirtii de schi la Belis. A fost o simpla promisiune?
- Bineinteles ca nu. Am concesionat terenul unei firme private, care anul acesta va incepe construirea pirtiei. Instalatia a fost adusa deja aici.
- Dat fiind numarul mare de turisti care viziteaza Belisul, numarul mare de case de vacanta, trebuie sa va intreb si in ce masura, la ora actuala, se asigura curatenia in comuna.
- Curatenia lasa un pic de dorit, dar sintem, totusi, pe calea cea buna. Avem contract cu o firma de salubritate care colecteaza, deja de multa vreme, deseurile din Belis, Balcesti si partial Poiana Horii. Exista insa un proiect pe microregiunea Huedin, la care participa toate comunele din zona Huedinului, care presupune colectarea zonala a deseurilor. In cadrul acestui proiect toate casele din zona vor fi dotate cu pubele, vom avea masinile noastre de colectare, astfel incit cel putin problema deseurilor menajere va fi rezolvata.
- Nu aveti, inca, nimic organizat, nimic amenajat pentru petrecerea timpului liber, pentru tineri.
- Sintem deficitari aici, dupa cum la fel de deficitari sintem si in ceea ce priveste asigurarea unor locuri de munca. Ce am reusit pina acum a fost doar sa instalam o masa de ping-pong in Balcesti, una in Belis si una in Poiana Horii. Evident, nu e destul. Dat fiind ca avem o linie foarte buna de internet la Primarie (extinsa si la scoala) si tinind cont ca la Caminul Cultural, care va intra si el in reparatii capitale, avem angajat un administrator, ne vom gindi, poate, si la amenajarea unui internet-cafe.
- In cei patru ani de Primarie ati avut o buna colaborare cu Consiliul Judetean, cu Prefectura?
- N-am fi reusit sa realizam aproape nimic pentru comuna fara colaborarea acestora. Am avut o relatie foarte buna atit cu Consiliul Judetean, cit si cu Prefectura.
- Ce n-a...mers, ce n-a functionat in acesti patru ani in Primarie, la Belis?
- Am avut un consiliu local slab, un consiliu local fara initiative. Daca ar fi fost sa fac doar ceea ce acest consiliu local m-ar fi mandatat sa fac, prin hotaririle lui, as fi fost cel mai linistit primar din lume. Sint consilieri care n-au avut nici macar o initiativa legislativa in patru ani. E dureros.
- Relatia cu oamenii din comuna...?
- In general, cu... bune si cu rele. Pe unii oameni poti sa-i multumesti, poti sa le rezolvi problemele si pentru aceia esti un primar bun, dar sint si oameni ale caror probleme nu le poti rezolva si pentru aceia nu vei fi niciodata un primar bun. Dar, luate una cu alta, eu simt ca oamenii sint in general multumiti de felul in care au fost tratati.
- Proiecte? Prioritati...?
- Deocamdata prioritara este problema apei.


M. TRIPON

Înapoi


Chestionare

Cum vi se pare noul site?

Foate bun

Bun

Necesita inbunatatiri

Prost

Foarte prost

Votează